Věda a vesmír
Věda a vesmír
 
Po přerušení startů ruských Sojuzů nebude možné plánovaně střídat posádky ISS / Pixabay

Po 18 letech může dojít kvůli havárii rakety Sojuz FG k úplnému opuštění Mezinárodní vesmírné stanice ISS

Martin Pokorný  /  12. října 2018  /  08:08
Včerejší havárie doposud velice spolehlivé nosné rakety Sojuz FG, která měla na svém kontě 65 úspěšných startů bez jediného selhání, způsobila nejenom neočekávaně rychlý návrat nové posádky, ale především problémy v obsazení ISS.

Posádku kosmické lodě Sojuz MS-10 tvořil ruský kosmonaut Alexej Ovčinin (47 let, druhý let do vesmíru) a americký astronaut Nick Hague (43, kosmický nováček). Cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS jim měla trvat pouhých 6 hodin (let po tzv. rychlé trajektorii) a ve vesmíru měli pracovat až do dubna příštího roku.

Havárie nosné rakety Sojuz FG ovšem způsobí závažné problémy v obsazení ISS. Na palubě orbitální stanice je v tomto okamžiku tříčlenná posádka Expedice 57, které velí německý astronaut Alexander Gerst, spolu s ním jsou na palubě ruský kosmonaut Sergej Prokopjev a Američanka Serena Auñón-Chancellor.

Tato trojice se měla v kabině lodě Sojuz MS-09 (to je ona loď s provrtanou dírkou v orbitálním úseku) vrátit na Zemi 13. prosince letošního roku, na palubě by zůstala dvojice Ovčinin - Hague, která by byla doplněna o další týden později novou trojicí.

Tím, že se Ovčinin a Hague do vesmíru nedostali, nastává velký problém v udržování provozuschopnosti Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Předpokládané mnohaměsíční přerušení startů ruských Sojuzů zapříčiní, že nebude možné plánovaně střídat posádky ISS a udržovat tak orbitální stanici v operačním režimu.

Odborníci dnes již připouštějí, že může dojít i k úplnému ukončení pobytu lidí na ISS (posádka tam je nepřetržitě od listopadu 2000) a převedení stanice do autonomního provozu.

Co se ve čtvrtek dopoledne po startu Sojuzu MS-10 stalo, se zatím přesně neví. Televizní záběry startující rakety ukazují v čase zhruba 2 minuty po startu, kdy jsou odhazovány čtyři boční startovací bloky, vizuální anomálii v proudu spalin hoření, způsobenou pravděpodobně předčasným zhasnutím nebo výbuchem jednoho z těchto bočních motorů.

Následoval buď náraz tohoto bloku do centrálního stupně rakety Sojuz FG, nebo naopak neodpojení a neodpadnutí tohoto stupně současně s ostatními. V obou případech by toto vedlo k vibracím a poškození strukturální pevnosti stupně nebo celé nosné rakety. O velkých problémech svědčí i poslední záběry z kabiny, před přerušením přenosu po nouzovém odpojení kabiny s posádkou, které ukazují veliké vibrace a nestabilitu.

Zavřít reklamu