Věda a vesmír
Věda a vesmír
 
Zavedení trvalého standardního času je nejlepší volbou pro veřejné zdraví / Pixabay

Zavedení trvalého standardního, zimního, času, který je prospěšnější než letní, doporučují i vědci

Martin Pokorný  /  31. října 2018  /  09:57
Do všeobecných diskusí o střídání času zasáhli již také vědci. A jejich názor je jasný, nedoporučují pravidelné půlroční změny a jejich výzkumy ukazují, že "zimní" čas ve srovnání s "letním" časem snižuje pocit chronického jetlagu (tzv. "Sociální Jetlag").

Odborníci zabývající se výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem již zaslali své stanovisko ke změně času vládním institucím většiny členských států Evropské unie. A co ve zprávě sdělují?

Výzkumy ukazují, že "zimní" čas ve srovnání s "letním" časem snižuje pocit chronického jetlagu (tzv. "Sociální Jetlag"). Tím zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost. Je prokázána také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění.

Podle vědců současné vědecké důkazy naznačují, že zavedení trvalého standardního tj. "zimního“ času je nejlepší volbou pro veřejné zdraví. Ponechání celoročně standardního času zajistí lidem v zimě více expozice rannímu světlu a v létě budou lidé méně vystaveni večernímu světlu.

Tím se lépe synchronizují jejich biologické hodiny a spánek bude nastaven na dřívější dobu ve vztahu k pracovní době a školnímu času. Lidé budou celkově psychicky zdravější a pracovní i školní výkony se zlepší. 

Chronobiologie zkoumá vliv denních rytmů a sezónních změn u živých organismů a za tyto objevy získala Nobelovu cenu za rok 2017. Stanovisko bylo schváleno odbornými společnostmi, které se zabývají biologickými rytmy a jejich ovlivněním světlem jako například Evropská společnost biologických rytmů nebo Evropská společnost pro výzkum spánku.

Zavřít reklamu