Věda a vesmír
Věda a vesmír
Družice z roku 1978 nesla dva vědecké přístroje / AV ČR

Před 40 lety byla vypuštěna první československá družice: Magion 1 vypadal jako krabice a vážil jen 15 kilogramů

Martin Pokorný  /  07. září 2018  /  07:20
První pípání legendární české družice se z oběžné dráhy Země ozvalo na den přesně 24. října 1978, tedy zhruba půlrok poté, co se do vesmíru podíval první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Její osudy nyní připomíná výstava "Vlny vesmíru – 40 let družice Magion", jež je zdarma přístupná již od včerejška, a to až do 27. října 2018 v Galerii Věda a umění, v budově Akademie věd ČR na Národní ulici v Praze 1.  

Za projektem družice Magion 1 stál tým dvojice českých inženýrů, dnes již zesnulého Pavla Třísky a Jaroslava Vojty z někdejšího Geofyzikálního ústavu ČSAV, kteří již dříve spolupracovali na konstrukci přístrojů pro sovětské sondy určené pro výzkum Slunce, Marsu nebo Venuše.

Magion 1 vypadal jako krabice a vážil pouhých 15 kilogramů. Další čtyři družice Magion už měly jiný tvar a jejich hmotnost se přehoupla přes 60 kilogramů.

Družice z roku 1978 nesla dva vědecké přístroje a bezproblémově fungovala až do začátku osmdesátých let 20. století a dodnes se považuje za mimořádný úspěch československých techniků a vědců. „Při stavbě jsme se vypořádávali se spoustou problémů a těžkostí, například jsme museli dávat pozor na každý gram, aby šla družice připevnit na nosnou raketu. Původně se plánovalo, že bude fungovat šestnáct dní, ale nakonec pracovala bez jednoho měsíce tři roky,“ zavzpomínal jeden z konstruktérů družice Jaroslav Vojta.

A víte, jak vznikl název Magion? Není překvapivě odvozen od slova magický, ale šlo o zkratku slov magnetosféra a ionosféra.

Zavřít reklamu