Věda a vesmír
Věda a vesmír
 
Voda se dá uvařit i krátkými a intenzivními impulzy laseru / Pixabay

Chcete si uvařit vodu na kávu za miliontinu miliontiny vteřiny? Speciální laser to umí i na tisíce stupňů

Petr Hájek  /  16. května 2018  /  17:10
Vědecká obec v těchto dnech využila k jednomu testu speciální laser, aby z běžné pokojové teploty ohřála vodu na 100.000 stupňů Celsia, a to za čas kratší jak 1 desetina piko-sekundy (miliontina miliontiny) a prozkoumala přitom její nečekané vlastnosti.

Daná experimentální sestava může být považována za nejrychlejší vodní ohřívač na celém světě a k ohřátí samozřejmě nedošlo proto, aby měl tým v rekordní době uvařenou vodu na kávu, ale proto, aby bylo možno prozkoumat nejběžnější tekutinu našeho světa v jedné z nejvíce exotických forem. Celý test bude mít i jiný účel – zjištění, jak moc silné lasery budou třeba pro otestování různých biovzorků.

Výzkumníci použili k testu laseru typu LCLS (Linac Coherent Light Source), jenž je umístěn v národní laboratoři SLAC v USA. Během testu byly do vody vyslány dva nesmírně krátké a intenzivní impulzy laseru.

Ovšem moc se ještě netěšte, protože jeden z vědců, Carl Caleman podotknul: „Určitě to není obvyklý postup pro ohřívání vody. Když totiž vodu ohříváte standardní cestou (např. na ohni), tak se molekuly jen stávají rychlejšími a rychlejšími ve svém pohybu (dodáváte jim energii, tedy se pohybují rychleji, tedy uvaří se voda)."

A po chvíli ještě Carl Caleman doplnil: „Naše ohřívání je zcela jiné – vysoce energetické paprsky rentgenového záření (forma el. záření s vlnovými délkami 10 nanometrů až 1 pikometr) jsou v koncentrovaném laseru natolik silné, že přímo a doslova vyrazí elektrony z vodních molekul, čímž zničí vyváženost elektrických nábojů, z tohoto důvodu mají atomy silnou odpudivou tendenci k pohybu a začnou s velmi rychlým pohybem. Během pouhé 0,000 000 000 000 075 sekundy přejde voda z tekutiny rovnou do plazmatu (elektricky nabitý plyn). A i když se voda přemění z tekutiny na plazmu, stále si uchová hustotu tekuté vody, jelikož atomy ještě neměly čas se pohnout."

Jde o další velmi exotický stav vody, který se na Zemi pochopitelně ani náhodou normálně nevyskytuje (sdílí mimochodem podobné charakteristiky s některými typy plazmatu na Slunci a Jupiteru, to navíc při nižší hustotě, ke všemu je teplejší jak zemské jádro).

Zavřít reklamu