Česko žije festivalem Týden vědy a techniky! Vyrazit můžete až na 500 akcí po celé republice
Program v sídle Akademie věd ČR (na Národní třídě v Praze) patří letos každý den jednomu z pěti následujících témat: potraviny pro budoucnost, superlasery, medicína – civilizační choroby, nanotechnologie, robotika a umělá inteligence. Každé z nich má svého ambasadora, významnou osobnost české vědy: prof. Jaroslava Doležela, dr. Tomáše Mocka, dr. Jana Kopeckého, dr. Antonína Fejfara a prof. Jiřího Wiedermanna. Diskusní setkání s českými odborníky na výše uvedená témata moderují redaktoři České televize.
Skutečně pestrý program nabídnou rovněž vědci a vědkyně z moravských pracovišť Akademie věd ČR. Například v Brně se uskuteční přes 50 akcí – návštěvníci se mohou setkat například s astronomem a astrofyzikem Jiřím Grygarem, který je zasvětí do tajů pětibytové astronomie, či oblíbeným vědcem a popularizátorem vědy Michaelem Londesboroughem při jedné z jeho efektních science show.
V Pardubicích a Hradci Králové pro změnu můžete navštívit science show Úžasného divadla fyziky, v Tachově pozorovat ptactvo, v Olomouci odhalit tajemství nanotechnologií. Za astronomií se můžete vydat do Hvězdárny Valašské Meziříčí nebo Hvězdárny Prostějov.
Všechno si podrobně prohlédnout můžete i na dnech otevřených dveří, při nichž vás vědci osobně provedou po svých pracovištích. Různé akce připravil brněnský Archeologický ústav AV ČR: například při přednášce Poslední lovci Českého ráje se dozvíte, že tato pískovcová oblast je jedním z nejlépe dochovaných míst období mezolitu v ČR a zároveň územím, kde se setkali poslední lovci a nově objevivší zemědělci.
Za pozornost jistě stojí i přednáška tvůrce filmových efektů ze zámoří. O své cestě za úspěchem bude totiž vyprávět Pavel Kacerle z Los Angeles, tvůrce filmových vizuálních efektů ve filmech jako Avangers 2, Jurský svět, Iron Man 3, Thor 2 nebo Kapitán Amerika.