Rozčiluje vás neustále vybitý smartphone? Naději dává nový typ akumulátoru, jenž se dobije za pár sekund
Je jasné, že jestli mají moderní hračky ustát stále se zvyšující nároky svých uživatel, bude to chtít nový přístup. A stejného názoru jsou i vědci.
Jeden z posledních nápadů z této oblasti pochází z týmu vedeného Ulrichem Wiesnerem. Týká se nového typu samouspořádávacího se 3D bateriového článku, jenž má potenciál nabít se prakticky okamžitě.
Idea za celým nápadem je prostá: proč se omezovat na tradiční rozdělení anody a katody za pomoci nevodivých oddělovačů, když jde použít jiný přístup? Konkrétně pak 3D gyroidní propletené struktury zajistí, že se jednotlivé komponenty článku samy sestaví do funkčního celku.
Takto může vzniknout inovativní typ článku, který obsahuje doslova tisíce a tisíce podobně 3D gyroidně uspořádaných nano-pórů potřebných k umístění a výrobě komponent, jež jsou nezbytné pro uložení a přenos energie. Anoda je zde mimochodem z uhlíku a katoda ze síry.
Vedoucí týmu je věcí vskutku nadšen: „Jde opravdu o revoluční typ baterie. Tato třídimenzionální architektura zcela eliminuje problém většiny současných baterií (nemalý prostor u většiny dnešních článků totiž obsahuje spoustu mrtvého a nevyužitého prostoru). A co je ještě důležitější – převést vše do nanometrové škály prakticky všemu zvýší efektivitu – opravdu řádově. A nesmíme zapomenout ani na to, že z podobných baterií bude možné získat energii mnohem rychleji."
Vědci jsou dokonce přesvědčeni i o tom, že když zapojíte podobný typ akumulátoru do sítě, tak se dobije v řádu sekund. Možná i dříve.
Celá věc už funguje jako koncept, má ovšem zatím ještě řadu problémů. Když se totiž u nano-článků mění rozměry díky nabíjení a vybíjení, selže po čase katoda (ta je vyztužená látkou PEDOT, což je elektricky vodivý polymer), protože jedna její část to prozatím dlouhodobě neustojí.