Češi si oblíbili soundbary: Je to logické, protože kvalita zvuku je u moderních televizí stále horší
Soundbar je vlastně podlouhlý reproduktor určený k položení pod televizor nebo k instalaci nad něj. Zásadně zpravidla zlepší srozumitelnost dialogů ve filmech, dle modelu dokáže vytvořit z jednoho místa efekt prostorového zvuku a zároveň lze využít jako centrální audiosystém pro poslech hudby v obývacím pokoji.
Některé modely soundbarů mohou být doplněny subwooferem pro velmi výrazné basy. Dobrým příkladem je třeba stereo soundbar Panasonic SC-HTB688 s výkonem 300 W, třemi nezávislými reproduktory a bezdrátovým subwooferem.
Díky vestavěnému rozhraní bluetooth ho můžete využít i pro přehrávání hudby z telefonů, tabletů nebo notebooků. Jiní výrobci jdou čistě modulární cestou.
U několik milimetrů tenkých televizorů má zmenšování prostoru pro audio systém skutečně za následek omezené zvukové možnosti. Někteří výrobci televizorů řeší úspěšně popsaný stav tím, že instalují k tenké obrazovce televizoru soundbar automaticky.
Ten sice zesílí ve spodní části celý přístroj, ale nabídne designově sladěný komplet poskytující špičkový obraz i zvuk. Tuto cestu volí například německý výrobce Loewe u některých svých televizorů. Konkrétně model Loewe bild 7 má výkonný soundbar s celkovým počtem 10 reproduktorů a výkonem 1 200 W instalovaný za OLED obrazovkou. Po zapnutí se celý displej pomocí motorického systému vysune automaticky nahoru a odhalí audio systém.